درفک گیلان

آشنایی با درفک گیلان : در ایران جاهای بکر زیادی هست که ما خیلی‌هایشان را نمی‌شناسیم و تعداد زیادی از این جاهای بکر در شمال ایران واقع شده مثلا تا پیش از این اسم درفک را شنیده بودید؟ برای اینکه این مکان زیبا رو بیشتر بشناسید با ما همراه باشید در بومگردی گیلان

درفک کجاست؟

این روستا یکی از قشنگ‌ترین جاها در شمال ایران است، جایی کوهستانی که بین رودبار و سیاهکل،‌ در بالای دیلمان، عمارلو و خورگام واقع شده

فاصله‌ این منطقه تا رودبار ۳۵ کیلومتر است و از طهران لغایت درفک حدود ۵ ساعت راه در پیش دارید. رودبار و زیتون‌فروشی‌های بی‌شمارش را که رد کنید به رستم آباد می‌رسید، راه سمت راست به درفک می‌رود و گذرگاه بعدی به روستاهایی که در بالادست واقع شده اند. روستاهایی مثل دشت ویل و توتکابن و سندس که هرکدام قشنگی‌های ویژه خودشان را دارد.

ارتفاعات درفک نیز روستاهای زیادی دارد که پسندیده اقامتند و یکی از این روستاها، روستای راجعون است که هم دشت دارد و هم جنگل.

اما درفک به چه معناست؟ بعضی‌ها می‌گویند نام درفک از دال‌فک یا دلفک آمده و معنی آن آشیانه‌ عقاب است. بعضی دیگر هم می‌گویند اسمش از تیره دِربیک گرفته شده. این قوم در کناره دریای خزر ساکن بوده‌اند. این ناحیه به سرزمین مه و خورشید هم معروف است و در راه کوهنوردی تابلویی دیده می‌شود که نوشته این‌جا محل عبور فرشتگان است.

آشنایی با درفک گیلان

چرا باید این ناحیه را ببینیم؟

بخش ییلاقی درفک خیلی سرسبز و باصفاست. برخی مواقع مه غلیظی دور درختان می‌پیچد و همه جا را حسابی رویایی می‌کند.

اگر اهل طبیعت‌گردی و چادر زدن هستید، در این ییلاق حسابی بهتان خوش می‌گذرد. ضمن این‌که می‌توانید از محلی‌ها اتاق کرایه کنید و با خیال آسان دو سه روزی بمانید. در چند سال اخیر در این ناحیه خانه‌های بومگردی زیادی به گذرگاه افتاده که از مهمانان پذیرایی می‌کنند.

در پهنه کوه و قبل از رسیدن به قله، شماری کلبه سنگی وجود دارد که در بهار و تابستان محلی‌ها در آنها حیات میگذرانند و کارشان دامداری است. به دام‌ها در این دشت‌ سرسبز بد نمی‌گذرد.

پوشش گیاهی این منطقه متنوع است و هم دشت دارد و هم جنگل و تا دلتان بخواهد گزنه در اینجا می‌بینید.

گذشته از حیوانات اهلی مثل خرگوش، حیوانات وحشی مانند خرس، شغال، روباه، گوزن، گرگ و پلنگ هم در این حوالی حیات می‌کنند. پس اگر هوس چادر زدن کردید، مراقب باشید و از محلی‌ها هم دور نمانید.

آشنایی با درفک گیلان

قله درفک

ارتفاع این چکاد ۲۷۰۰ متر از سطح دریاست. از شرق و جنوب شرقی به کوه‌های پیشکوه می‌رسد و از جنوب به کوه‌های منجیل.

می‌گویند زلزله‌ای که در ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ رخ داد، باعث شد بخش‌هایی از تیغه‌ چکاد فرو بریزد و مبتلا فرسایش اکثریت شود.

این کوه مثل دیواره‌ای بلند عمل می‌کند و نمی‌گذارد آبی که از دریای خزر بخار می‌شود، از آن محدوده خارج شود. به همین دلیل هم در مقدار بارندگی ایالت گیلان کارایی دارد.

غار درفک

این غار یخی درست روی چکاد قرار گرفته. البته فکر نکنید به همین راحتی می‌شود وارد غار شد. دهانه‌اش تنگ است و رفتن به غار ساز و برگ یخ‌نوردی می‌خواهد. درازا غار حدود ۱۰۰ متر است و برف زیادی در آن جمع می‌شود. برف‌ها به یخچال تبدیل می‌شوند و آب آشامیدنی این منطقه را تامین می‌کنند.

آشنایی با درفک گیلان

بهترین موعد سفر

ییلاق را باید تابستان‌ها دید. ولی اگر اول‌های پاییز به جنگل سر بزنید، آنقدر برگ‌های زرد و نارنجی می‌بینید که دل‌تان نمی‌خواهد برگردید. برای کوهنوردی هم فصل گرما بهترین و امن‌ترین سررسید صعود است.

آشنایی با درفک گیلان

کجا بمانیم؟

اگر اهل کمپینگ نیستید، به هتل ‌های رودبار فکر کنید.

آشنایی با درفک گیلان

جاذبه‌های نزدیک

اینجا، خودش آنقدری زیبا هست که دلتان نخواهد جای دیگری را ببینید. اما، تی تی کاروانسرا در سیاهکل یکی از جاهای تاریخی این منطقه است. در شمال این کاروانسرا،‌ روستای بالارود را پیدا می‌کنید که ۱۲ کیلومتر با سیاهکل فاصله دارد و خیلی باصفاست.

در مسیر جنگلی سیاهکل به دیلمان و در ۲۵ کیلومتری سیاهکل آبشار لونک قرار گرفته. یک آبشار دوقلوی قشنگ که بهار و پاییز بهترین سررسید دیدنش است.

از درفک تا دیلمان ۱ ساعت و ربع راه در قبل دارید. ییلاق دیلمان هم از جاهای دیدنی گیلان است که چند روستای سبز و خرم دارد. اگر فصل بهار به این ناحیه سفر کنید، می‌توانید دشت سوسن چلچراغ را ببینید که یک ساعت تا دیلمان فاصله دارد.

مسیر دسترسی

از اتوبان قزوین به رشت مسیرتان را شروع ‌کنید. از رودبار که بگذرید، به رستم‌آباد می‌رسید. جاده‌ فرعی سمت راست را پیگیری ‌کنید. از جاده توتکابن و پل سفیدرود که بگذرید، تابلوی روستای شیرکوه شما را به مقصد می‌رساند.

راه دوم این است که پس از امام‌زاده هاشم و پیش از کاروانسرای لات، از فرعی سمت راست جاده خارج بشوید و به دامنه‌های شمالی درفک برسید.

بیشتر بخوانید:

جاذبه های دیدنی رودبار

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *