جاذبه های گردشگری منجیل

جاذبه های گردشگری منجیل

 

جاذبه های گردشگری منجیل ،مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان در کشور ایران است. منجیل مرکز تجاری شهرستان رودبار در استان گیلان شناخته می‌شود.با بوم گردی گیلان همراه باشید.

شهر منجیل، در مختصات جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۲ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۷ دقیقه ازخط استوا و ۴۹ درجه و ۱۱ دقیقه تا ۵۰ درجه ۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء واقع شده‌. منجیل در قسمت جنوبی شهرستان رودبار و همچنین جنوب استان گیلان ، در حد فاصل جلگه های کناره دریای خزر و رشته کوه البرز قرار گرفته. این شهر به خاطر اینکه تو یه منطقه ای واقع شده، که آب و هوای نیمه خشک با آب و هوای مرطوب خزری تلاقی پیدا می کنه، بادهای خیلی شدیدی توش می وزه، مخصوصا در فصل های بهار و تابستون، که از این بادها به وسیله توربین انرژی برق تولید می کنند. به همین دلیل بهش شهر توربین های بادی می گویند.

خوراکی و سوغاتی منجیل

جاذبه های گردشگری منجیل
از معروفترین غذاهای این شهر شامی رودباری هست که غذای مخصوص شهرستان منجیل و رودبار به حساب میاد. باقالاقاتق، ترش تره، میرزا قاسمی، واویشکا و … از غذاهای گیلانی هستن که در این شهر هم می تونین اونا رو تست کنین.خرید سوغات از این شهر کار سختی نیست چرا که می تونین از فروشگاه های زیادی که در این شهر وجود دارن، انواع زیتون، روغن زیتون، کلوچه، سیر ترشی، رب انار و … که سوغات خوراکی گیلان هستن رو تهیه کنین. نمد، بافته های پشمی و صابون زیتون از سوغات دیگه این شهر به حساب میاید.

گردشگری منجیل
جاذبه های گردشگری منجیل

از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر، می شه به سد سفیدرود که از زیباترین سد های ایرانه، رودخانه سفیدرود که دومین رود بلند ایرانه، توربین های بادی منجیل که نماد و مهمترین دلیل معروفیت این شهر به حساب میاد، چشمه کلشتر، غار چشمه باد و پارک شهر منجیل اشاره کرد.

غار چشمه باد
جاذبه های گردشگری استان گیلان؛ «منجیل» شهر توربین ها و زیتون

جاذبه های گردشگری منجیل

این غار در روستای هرزه ویل شهر منجیل در استان گیلان واقع شده. غار چشمه باد یک دهانه داره و در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا واقع شده. این غار از نوع غارهای رودخانه ایه که در بهار بسیار پرآب شده و ورود به داخل آن غیرممکن می شه.

توربین های بادی منجیل
جاذبه های گردشگری استان گیلان؛ «منجیل» شهر توربین ها و زیتون

جاذبه های گردشگری منجیل

مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلانِ و همچنین مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان. سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده . در سال های اخیر چندین نیروگاه بادی برای تولید برق از بادهای منطقه در منجیل نصب شده .
ساکنان قدیمی شهر از گیل، تات، کرد هستن. درآمد اصلی مردم این شهر از راه تجارت تامین می شه. افراد از طارم سفلی و علیا و روستاهای اطراف جهت تامین برخی نیازمندی های خود به منجیل مراجعه می کنن. بخش دیگری از درآمد مردم این شهر از راه فروش زیتون و فراورده های اون تامین می شه. محصول اصلی این شهر زیتونِ و باغات زیتون بیشتر در حومه آن پراکنده ان. باد منجیل یکی از عوامل معروفیت این شهرِ که اغلب در بهار و تابستان با شدت بیشتری و در پاییز و زمستان با شدت کمتری می وزه. این باد از قدیم معروف به هفت باد منجیل بوده و شدت آن بقدریست که درختای زیتون رو اغلب به یک سمت خم می کنه.

رودخانه و دریاچه سفیدرود
جاذبه های گردشگری استان گیلان؛ «منجیل» شهر توربین ها و زیتون

جاذبه های گردشگری منجیل

سفیدرود دومین رود بلند ایران است. سفیدرود را در باستان رود آمارد می نامیدند. این رود از ترکیب 2 رود شاهرود و قزل اوزن در شهر منجیل شکل می گیرد و تا ورود به دریای خزر عرض استان گیلان را می پیماید.

سد سفیدرود یا سد منجیل، سدی است که در محل پیوستن دو رود قزل اوزن و شاهرود در نزدیکی منجیل ودر شهرک سفید رود ساخته شده است و برای تنظیم آب این دو رود برای کشاورزی در دشت گیلان و نیز تولید برق به کار می رود .

پارک ساحلی دریاچه سد منجیل
جاذبه های گردشگری استان گیلان؛ «منجیل» شهر توربین ها و زیتون

جاذبه های گردشگری منجیل

پارک ساحلی سد منجیل یکی از پر جاذبه ترین مناطق گردشگری شهر منجیل است . کمتر کسی می تواند با دیدن مناظر طبیعی این پارک و جزیره و دورنمای نیروگاه های بادی منجیل به سادگی از کنار این چشم اندازها گذر کند و لحظاتی را برای استفاده از هوای پاک و سالم این منطقه توقف نکند.
غروب زیبای دریاچه سد منجیل یکی از زیباترین مناظر برای انتخاب سوژه های تصویر برداری عکاسان ایران و جهان بوده و بیشتر عکاسان معروف ایران و جهان از این غروب زیبا تصویری به یادگار دارند. پل بزرگ راه آهن رشت قزوین هم که بزرگترین پل راه آهن ایران است در سمت چپ این دریاچه قرار دارد . جزیره سد منجیل نیز از جاذبه های دیگر این دریاچه می باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *