جاهای دیدنی داخل شهر رشت 

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 

جاهای دیدنی داخل شهر رشت  ،یکی از شهرهای باستانی ایران محسوب می شود که دارای مکان های دیدنی بسیار کهن، زیبا و جذاب است. البته، اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد جاهای دیدنی رشت به همراه عکس هستید، با بوم گردی گیلان همراه باشید.

رشت به عنوان یکی از شهرهای تاریخی ایران که از تمدنی کهن برخوردار است، دارای غذاهای خوشمزه، آب و هوا و شرایط زیستی جذابی است که باعث شده است مکان های خاص و نابی را در خود پرورش بدهد و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. به همین دلیل است که رشت، رتبه سوم گردشگری در ایران را به خود اختصاص داده است.

البته، مکان های دیدنی رشت به دو دسته تقسیم می شود: مکان های دیدنی طبیعی و مکان های دیدنی غیرطبیعی که محصول دخالت دست انسان هاست.

در این جا، سعی می کنیم به مهم ترین جاهای دیدنی رشت به همراه عکس به طور خلاصه اشاره کنیم:
الف) مکان های دیدنی طبیعی رشت
۱. پارک جنگلی سراوان رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
همان گونه که می دانید، سراوان، اسم یک روستاست که به علت هم جواری پارک جنگلی با این روستا، اسم این پارک را هم، پارک جنگلی سراوان گذاشته اند. این روستا یک روستای کوهستانی بسیار سرسبز، حاصلخیز و خوش منظری است که از توابع رشت به حساب می آید.

شما می توانید یکی از طبیعی ترین و سرسبزترین پارک های جنگلی گیلان را در ۱۷ کیلومتری جاده رشت ـ تهران مشاهده کنید. این پارک جنگلی دارای وسعتی به مساحت ۱۴۸۷ هکتار بوده که گونه های متنوع گیاهی، منابع عظیم زیست محیطی و غیره دارد.

شما در این پارک جنگلی طبیعی می توانید از این موارد و امکانات تفریحی دیدن کنید:

• رانندگی در جاده جنگلی بی اندازه زیبا؛
• رودخانه پیچ در پیچ و جذاب؛
• موتور چهارچرخ؛
• پینت بال؛
• قایق سواری در دریاچه سراوان؛
• موزه میراث روستایی؛
• برکه ها و آبگیرها؛
• و… .

۲. دریاچه خاکی سقالکسار رشت (سد سقالکسار)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
یکی از دریاچه های دیدنی رشت که بسیار بکر، آرام و دارای جاذبه های توریستی می باشد، دریاچه یا سد خاکی سقالکسار است.

این دریاچه نزدیک روستای قدیمی چُماچا و روستای سقالکسار از توابع شفت بوده و آب چشمه ها و رودخانه های کوچک اطراف به داخل آن سرریز می شود.

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 

۳. چشمه آب شور لاکان رشت (جاهای دیدنی رشت به همراه عکس)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
در جاده رشت ـ لاکان به یک جنگل زیبا، سرسبز و جذابی برخورد می کنید که در قسمت شرقی روستای آقادانا پیر واقع شده است. در دل این جنگل زیبا، چشمه آبی وجود دارد که طعم آن شور بوده و دارای خاصیت درمانی فراوانی است. گفتنی است که برای بومیان این منطقه، چشمه آب شور لاکان دارای تقدس خاصی است.

 

۴. تالاب عینک رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
تالاب یا استخر و یا مرداب عینک رشت در مسیر رشت ـ فومن و در ضلع غربی شهر رشت واقع شده است. این تالاب به مساحتی به طول ۲۶۳۰ متر و عرض ۱۲۰ متر می باشد.

معروف شدن این تالاب به خاطر شکلی است که در زمین شناسی به آن داده اند؛ چون اگر از طریق هوایی به این تالاب بنگرید، به شکل یک عینک می باشد.

 

این تالاب در منطقه ۴ شهرداری و کنار باغ سالار و پارک دانشجوی رشت واقع شده است.

البته، در کنار دیدن از تالاب عینکی می توانید از اماکن دیگری مانند پل خشتی چمارسرا، پارک مفاخر رشت، مسجد امیرالمؤمنین(علیه السلام)، باغ سالار و رستوران سنتی می رشت هم، دیدن کنید.

۵. باغ محتشم رشت (پارک قدس یا پارک شهر)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت  جاهای دیدنی داخل شهر رشت 

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 

در بخش جنوبی شهر رشت و در خیابان حافظ، یک پارک بسیار قدیمی وجود دارد که قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد و رودخانه گوهر رود از میان آن عبور می کند.

یکی از بخش های دیدنی باغ محتشم، عمارت کلاه فرنگی می باشد که در ضلع جنوبی این باغ واقع شده است و چهار طبقه دارد. یکی از مستندات قدمت این باغ، همین عمارت است که تاریخ ساخت آن به دوره ناصرالدین شاه قاجار می رسد.

 

این باغ در اصل، مِلک اکبرخان بیگلربیگی یکی از حاکمان قدیمی گیلان بوده که پس از او شخصی به نام صادق خان اکبر محتشم الملک ملقب به سردار معتمد این باغ را خریداری کرد. با گذشت زمان، نام محتشم روی این باغ ماندگار شد و به باغ محتشم معروف گردید.

۶. پارک ملت رشت (بوستان ملت)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت  جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
پارک ملت یا باغ سیاه یکی از پارک های طبیعی رشت است که دسترسی سریع و آسان آن به امکانات رفاهی از ویژگی های این پارک به شمار می آید. درضمن، این پارک از معدود پارک هایی است که دارای مکان ها و سکوهایی برای برپایی چادر مسافرتی بوده و از این جهت، محدودیت و منع قانونی ندارد. بوستان ملت در منطقه ۳ شهرداری رشت و با وسعتی به مساحت ۱۲۰ هزار متر در بلوار شهید انصاری، سه راه کانادا قرار دارد.

 

از امکانات و بخش های دیدنی این پارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنیس روی میز، ساعت آفتابی از نوع قطبی و شکل کتاب و قلم، آب نمای موزیکال، زمین فوتبال، زمین بسکتبال، زمین والیبال، وسایل ورزش همگانی، برکه طبیعی جذاب با ماهی، پرندگان و دو فوّاره بلند، زمین بازی کودکان، مبلمان پارکی، نمازخانه و… .

از نکات قابل توجه درباره این پارک، آکواریوم بزرگی است که دارای بیش از ۶۸۰ ماهی تزیینی زیبای شمال و جنوب کشور می باشد و نیز، می توان به استقرار انجمن نجوم ثاقب استان گیلان در این پارک اشاره کرد.

۷. گوهررود رشت (جاهای دیدنی رشت به همراه عکس)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
رشت دارای دو رودخانه بزرگ و حیاتی می باشد: زرجوب و گوهر رود. انتهای گوهر رود به تالاب انزلی می رسد و رنگ آب آن برخلاف اسمش، سیاه رنگ است. گوهر رود از میان باغ محتشم عبور کرده و با گذشتن از کنار چمارسرا و بیمارستان رازی به روستای سیاه استطلخ و جیرمحله وارد شده و به تالاب انزلی منتهی می شود.

این رودخانه از کوهای سراوان سرچشمه می گیرد و از سمت جنوب وارد شهر رشت می شود.

 

۸. بوستان مفاخر رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 

این باغ در سال ۱۳۲۶ مورد توجه جنگل بانی قرار گرفت و آن را با مقداری اصلاحات به یک باغ گردشگری تبدیل کردند.

در گذشته این باغ نام های گوناگونی داشته است:

۱. باغ سالار؛
۲. پارک چمارسرا؛
۳. باغ بذر.

 

دلیل تسمیه این بوستان به مفاخر این است که در پیاده روهای آن نام یا مجسمه یکی از افراد مشهور استان گیلان به ویژه، شهر رشت را قرار داده اند.

ین بوستان از دو بخش محوطه و باغ بذر تشکیل شده است و دارای امکاناتی از قبیل تنیس روی میز، کتابخانه، نمازخانه، وسایل بازی کودکان، سرویس بهداشتی، میز شطرنج، وسایل ورزش همگانی، مبلمان پارکی و… می باشد.

آدرس این پارک را می توانید از مسیر میدان یخ سازی(شهدای گمنام) به بلوار طالقانی(بیستون) بعد از پمپ بنزین چمارسرا و بعد از خیابان گیلستان (فرهنگ) پیدا کنید.

ب) مکان های دیدنی غیرطبیعی رشت (جاهای دیدنی رشت به همراه عکس)
این مکان ها به خاطر نوع سبک زندگی و عوامل محیطی به وسیله دخالت نیروی انسانی به وجود آمده اند که به برخی از این مکان ها اشاره می کنیم:

۱. خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
میرزا یونس استاد سرایی ملقب به میرزا کوچک خان جنگلی فرزند میرزا بزرگ، فردی روحانی بود که در سال ۱۲۵۷ شمسی در محله استاد سرای رشت متولد شد و در سال ۱۳۰۰ شمسی در کوه های تالش به شهادت رسید.

خانه میرزا کوچک خان یکی از جاذبه های گردشگری شهر رشت به حساب می آید؛ این خانه دارای ۳۰۰ متر مساحت و دو طبقه است و هر طبقه آن شامل چهار اتاق می باشد. هم چنین، این خانه دارای یک ایوان است که این ایوان دارای دو پله بوده که طبقه همکف را به طبقه بالا متصل می کنند. امروزه در طبقه اول (همکف) آن بیشتر نمایشگاه برگزار می کنند و طبقه دوم آن به عنوان طبقه ای که محل زندگی میرزا بوده، در معرض دید گردشگران قرار دارد.

 

این خانه در محله استادسرای رشت و در خیابان سهیل دبیری وجود دارد. در ضمن، در سال ۱۳۸۱ خانه میرزا کوچک خان جنگلی را به سبک سنتی و بومی بازسازی کردند.

۲. موزه گنجینه رشت (جاهای دیدنی رشت به همراه عکس)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت  جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
موزه گنجینه با قدمتی ۷۰ ساله، نزدیک میدان معروف رشت به نام سبزه میدان و به طور دقیق، در مرکز رشت واقع در خیابان بیستون (طالقانی) قرار دارد.
نگه داری از گنجینه های بومی، فرهنگی و تاریخی گیلان از جمله وظایف این موزه به حساب می آید. آن گونه که معروف است، مالک این ساختمان قدیمی در گذشته، میرزا حسن کسمایی بوده است.

 

۳. دانای علی رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
در محله چمارسرای رشت، برای یکی از عرفای مشهور رشت، بقعه ای را بنا نهادند که به بقعه دانای علی معروف است. دانای علی، فردی بوده که در منطقه سیاه اسطلخ رشت اقامت داشته و اصالت او زنجانی بود ولی، از کودکی در شهر رشت می زیست. وی به علت تقوا، زهد، راستگویی، اعمال و گفتار نیک، کرامات متعدد، طی الأرض، دستگیری از مستمندان، تقید به حلال و حرام شرعی و… شهرت خاصی پیدا کرد که در عصر خودش به عنوان یک عارف وارسته شناخته شده بود.

درضمن، مکان این بقعه وسط خیابان بیستون در محله چمارسرای رشت می باشد.

 

۴. میدان شهرداری رشت (مجموعه تاریخی شهرداری رشت)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت  جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
این میدان در مرکز شهر رشت قرار داشته و به نوعی قلب تپنده و نشان تاریخی شهر رشت به حساب می آید.

در اطراف این میدان می توانید از این اماکن هم، دیدن کنید:

• ساختمان پست و تلگراف خانه؛
• ساختمان شهرداری؛
• مجسمه میرزا کوچک خان جنگلی؛
• خیابان سنگ فرش شده قدیمی؛
• ساختمان استانداری سابق؛
• برج ساعت؛
• ساختمان کتابخانه ملی.

ذکر این نکته ضروری است که بدانید این اماکن ذکر شده دارای قدمتی بیش از ۱۰۰ سال هستند.

 

در ضمن، میدان شهرداری رشت به همراه ساختمان های قدیمی اطرافش در سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۵۱۶ در فهرست آثار ملی رشت قرار گرفت. هم چنین، در سال ۲۰۱۷ میلادی، معادل سال ۱۳۹۵ شمسی این میدان موفق شد جایزه بین المللی بزرگ ترین رقابت طراحی در جهان را از آنِ خود کند.

۵. مسجد صفی رشت (شهیدیه یا سفید)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
این مسجد از قدمت بسیار بالایی برخوردار است؛ به گونه ای که آن را مربوط به ابتدای دوره صفویه می دانند.
مکان این مسجد در بخش مرکزی شهر رشت و اطراف بازار سنتی آن می باشد.

 

درباره نام های این مسجد نقل های گوناگونی وجود دارد:

• مسجد صفی؛ چون که در دوره صفویه بنا شده است؛
• مسجد صفی؛ چون که شیخ صفی الدین اردبیلی به هنگام سفر به رشت و به خاطر دوستی با زاهد گیلانی، در این مکان چاهی را حفر می کند و در کنار آن هم، عبادتگاهی بنا می کند و پس از گذشت سال ها این عبادتگاه به مسجد تبدیل شده است؛
• مسجد صفی؛ چون که محل دفن پسر شاه عباس اول یعنی، محمدباقر میرزا(صفی الدین میرزا) می باشد که به دست اطرافیان بدخواه شاه عباس اول کشته شد؛
• مسجد شهیدیه؛ چون که خون پسر شاه عباس اول یعنی، صفی الدین میرزا به ناحق ریخته شده است و او را در این جا دفن کرده اند.
نکته قابل توجه این که، این مسجد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و شماره ثبت آن هم، ۱۹۷ می باشد.

۶. اقامتگاه بوم گردی تلارخانه بردبار رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
هرچند که ساخت این اقامتگاه مربوط به دوره جدید است ولی، طرح و ابزار ساخت آن بسیار قدیمی و بومی استان گیلان می باشد. این خانه به صورت سنتی و بنابر فرهنگ اصیل گیلکی در سال ۱۳۹۴بنا شده است و دارای دو طبقه (طبقه همکف و طبقه اول) بوده و کلاً چهار اتاق دارد. مکان این اقامتگاه مقداری بیرون از رشت و در مسیر شهر خمام وجود دارد ولی، جزء دیدنی های شهر رشت به حساب می آید.

 

۷. امامزاده هاشم رشت (جاهای دیدنی رشت به همراه عکس)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
در ۳۰ کیلومتری اتوبان رشت ـ قزوین، بالای کوه یک بقعه ای قرار دارد که به امام زاده هاشم معروف است. در نسل و نسب این امام زاده بزرگوار اقوال گوناگونی است که در این جا، نیازی به بیان این اقوال نمی باشد. جالب توجه این که، نام این روستا به خاطر وجود امام زاده، به روستای امام زاده هاشم معروف است.

 

این روستا دارای دو قسمت است:

۱. قسمت کوهپایه ای؛
۲. قسمت جلگه ای.

بخش کوهپایه ای ۳۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و از مساحت بیشتری نسبت به بخش جلگه ای برخوردار است. هم چنین، آب و هوای بخش کوهپایه ای، معتدل و مرطوب است ولی، آب و هوای بخش جلگه ای آن، گرم و مرطوب می باشد.

۸. خانه قدیری رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
قدمت این بنای تاریخی به اواخر عصر قاجاریه و اوایل دوره پهلوی بر می گردد که در بخش شرقی سبزه میدان واقع شده است. این خانه به وسیله محمدولی خان تنکابنی سپهدار که حکمران گیلان بوده بنا گردید و به شماره ۲۶۸۶ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است. البته، این بنا از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۱ ساختمان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بوده است.

 

۹. آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
میرزا یونس استاد سرایی ملقب به میرزا کوچک خان جنگلی فرزند میرزا بزرگ در سال ۱۲۵۷ شمسی در محله استاد سرای رشت متولد شد و در تاریخ ۱۱ آذرماه سال ۱۳۰۰ شمسی به شهادت رسید. بعد از شهادت وی و پس از سال ها، بعد از پیروز انقلاب اسلامی ایران، برای او آرامگاهی واقع در جنوب شهر رشت، محله سلیمان داراب ساختند. امروزه آرامگاه میرزا کوچک خان، به یک مرکز توریستی ـ فرهنگی تبدیل شده است.

 

۱۰. خیابان علم الهدی رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
خیابانی به طول ۲۷۵ متر و عرض ۲۷ متر در سال ۱۳۱۰ شمسی بین سبزه میدان و نظمیه و با دستور وزارت داخله به جهت بازسازی و زیباسازی شهری احداث شد؛ از ویژگی های این خیابان می توان به داشتن دو پیاده رو به مساحت شش و نیم متری و دو فضای سبز اشاره کرد. درواقع، می توان گفت که این میدان راه ارتباطی بین میدان شهرداری و سبزه میدان بوده و این دو میدان را به هم وصل می کند.

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 

۱۱. سبزه میدان رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
قبل از گسترش شهر رشت، سبزه میدان بین محله کیاب و استاد سرا واقع شده بود که به صورت سبزه زار زیبا تا محله چمارسرا ادامه داشت. در حال حاضر، این میدان، نزدیک ترین میدان به میدان شهرداری رشت محسوب می شود. در زمان مظفرالدین شاه قاجار، ولی خان تنکابنی که حکمران رشت بود اسم این میدان را سبزه میدان گذاشت و و اقدام به خیابان بندی، گل کاری و درختکاری آن کرد.

 

۱۲. خانه ابریشمی رشت (جاهای دیدنی رشت به همراه عکس)

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
در جنوب شرقی میدان صیقلان و در دوره قاجاریه خانه ای بنا شد که دو تالار تحت عنوان: چینی خانه و تالار آیینه با تزیینات فراوان و آینه کاری های زیبا داشت. علاوه بر این دو تالار می توان به تزیینات زیبای دیگری در بخش طاقچه ها، گلویی ها، سردرها، طاق ها و گچ بری ها و… اشاره کرد که بر جذابیت گردشگری این خانه افزوده است.

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 

علت نام گذاری به «ابریشمی» به این خاطر است که این خانه در اصل، متعلق به حاجی میرزا ابریشمی بوده که تا الآن هم، این اسم برروی آن مانده است.

۱۳. رودخانه زرجوب رشت

جاهای دیدنی داخل شهر رشت 
رودخانه زرجوب درواقع، از کوه های کم ارتفاع هزار مرز، جوکلبندان، کچا و نیزه سر سرچشمه می گیرد که تقریباً در ۲۵ کیلومتری جنوب رشت واقع شده است.

این رودخانه با گذشتن از چوماچا و بهدان، به رودخانه گوهر رود(رودخانه پیربازار) وارد شده و در نهایت هم به ضلع شرقی تالاب انزلی سرریز می شود.

گفتنی است که حجم میانگین سالانه آب این رودخانه، ۱۷۳/۴ میلیون متر مکعب می باشد. رودخانه زرجوب در گذشته ای نه چندان دور، یکی از مکان های توریستی رشت بود؛ به گونه ای که همگان از دو چشمه ای که در کنار آن وجود داشت، آب آشامیدنی خود را تهیه می کردند. البته، نمی توان ظرفیت ماهیگیری آن در گذشته را هم، انکار کرد.

 

ولی، با گذشت زمان و با سرریز شدن فاضلاب انواع شرکت ها، بیمارستان ها، کارخانجات و… دیگر چیزی از این رودخانه زیبا باقی نمانده است و نای نفس کشیدن از آن گرفته شده است. درواقع، می توان گفت که رودخانه زرجوب به نوعی فاضلاب تبدیل شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *