جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

جاهای دیدنی شهر رشت 

 

جاهای دیدنی شهر رشت  ،جاهای دیدنی رشت با عکس و آدرس رشت سرزمین چای و باران و سرسبزی است. سرزمینی پر از چشم اندازهای زیبا که آن را تبدیل به سومین شهر گردشگرپذیر ایران کرده است. هر کدام از ماه های سال که به رشت سفر کنیم با جاذبه ای متفاوتی روبرو می شویم. بهارش پر از سرسبزی و طراوت و تازگی است، پاییز و مهر هوای ابری و مه آلود رشت، عطر خاک بازان زده، تماشای منظره ای شگفت انگیز برگهای رنگارنگ پاییزی و نوشیدن چایی که کم کم بر روی آتش دم می کشد به همراه یک کلوچه داغ و تازه فومنی در کلبه ای جنگلی بسیار خاطره انگیز است.با boomgardiguilan.ir  همراه باشید.
قبل از آغاز به سفر به این دیار سرسبزی ابتدا اقامتگاه خود را انتخاب و رزرو نمایید. با انتخاب یکی از هتل های رشت مانند هتل کادوس رشت و یا اقامتگاه بوم گردی تلارخانه بردبار رشت که در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد می توانید وسایل سفر خود را در هتل بگذارید و هر روز بدون حمل وسایل اضافه به بازدید از یک یا چند جاذبه گردشگری این شهر و اطراف آن بپردازید. و برای استراحت و دوش گرفتن دوباره به هتل بازگردید. به این ترتیب سفری بدون خستگی خواهید داشت.

اکنون به معرفی جاذبه های گردشگری رشت می پردازیم:

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت  جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

اماکن دیدنی که در خود شهر قرار دارند زیاد هستند. یکی از آنها که بسیار دیدنی است خانه میرزا کوچک خان جنگلی می باشد. نام واقعی میرزا کوچک خان یونس استاد سرایی است. شاید تعداد معدودی از افراد با نام واقعی آن آشنا باشند. او را با رهبری جنبش جنگل می شناسیم. این بنا در سال 81 بازسازی شد. دارای دو طبقه می باشد که در طبقه پایین آن نمایشگاه ها برگزار می شوند و طبقه بالا محل زندگی میرزا کوچک خان و خانواده وی بوده است. او در سال 1300 پس از نبردی عظیم با قوای دولتی به کوه های تالش پناه برد و بر اثر سرما در گذشت. جسد میرزا کوچک خان در محله سلیمان داراب رشت دفن شده است که سالیانه محل بازدید گردشگران زیادی است.
علاوه بر این در جنگل گیسوم تالش نیز می توانید ساعاتی را سپری کنید.
موزه میراث روستایی گیلان
موزه میراث روستایی گیلان موزه بسیار جالبی است که زندگی روستائیان گیلان را به زیبایی تصویر کرده است. نمایش خارق العاده ای از کار و زندگی و صنایع دستی گیلان، مزرعه های برنج، خوراک های محلی، پوشش مردمان روستایی و … در آنجا قابل مشاهده است.این موزه که در فضای باز قرار دارد مورد استقبال زیادی از گردشگران قرار گرفته است. افراد هنگام بازدید از این موزه عکس های زیبایی به یادگار می گیرند. در اطراف موزه بازارچه های قرار دارند که صنایع دستی می فروشند. اگر زمان بگذارید می توانید ساخت این صنایع دستی را از نزدیک مشاهده کنید زیرا کارگاه های ساخت کوچکی نیز در این موزه وجود دارند. حصیربافی و کوزه گری نمونه های قابل مشاهده هستند.همچین زنانی با لباس های محلی به پخت نان و یا آش مشغول هستند. عطر خوش نان داغ و تازه شما را وادار می کند که از آنها خرید کنید. مکان هایی برای سرو چای و برگزاری مراسم گوناگون نیز در این موزه وجود دارد. موزه در درون پارک جنگلی سراوان رشت در 18 کیلومتری رشت قرار دارد.

مدرسه شاهپور رشت

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

دبیرستان شاهپور رشت که در حال حاضر دبیرستان شهیدبهشتی نام دارد، در زمان قاجاریه به دست آلمان ها بنا شد و در سال 1315 به بهره برداری رسید. اگر از بالا به این مدرسه نگاه کنید مانند یک عقاب است. همچنین این مدرسه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بزرگان زیادی مانند محمّد معین، مجید سمیعی، هوشنگ ابتهاج سمیعی در این مدرسه تحصیل کرده اند.
آدرس مدرسه ی شاپور: رشت – میدان فرهنگ

بازار روز

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 
بازار روز رشت خود مکانی بسیار جذاب برای گردشگران است. کاروانسراهای دوران قاجار و پهلوی تبدیل به بازارهای روز این شهر شده اند. با قدم زدن در این بازار به طور مستقیم با فرهنگ گیلانی ها آشنا می شوید. این بازار همیشه شلوغ است. در گوشه و کنار بازار دستفروشانی با لهجه شیرین گیلکی خود مشغول فروختن محصولاتشان هستند. انواع میوه و سبزی و ماهی و سایر محصولات گیلان در این بازار به فروش می رسند.

تالاب عینک

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 
تالاب عینک تالابی بزرگ و زیباست که در قسمت غربی رشت و در کنار پارک دانشجو قرار گرفته است. در تصویر هوایی این تالاب به شکل عینک دیده می شود از این رو به آن نام تالاب عینک داده اند.
خانه قدیری رشت یک خانه تاریخی مربوط به دوران قاجار است که در شرق سبزه میدان رشت قرار گرفته است. این خانه اکنون پژوهشکده میراث فرهنگی است. بنای ساختمان توسط محمد ولی خان تنکبانی که حمکران گیلان بود بنا شده است. این اثر تاریخی در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت ملی شده است.

عمارت کلاه فرنگی

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 
یک پارک قدیمی که به عنوان قدیمی ترین پارک شهر رشت خوانده می شود به نام باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در این شهر وجود دارد که قدمت آن به دوران ناصرالدین شاه قاجار باز می گردد. مالک آن اکبرخان بیگلربیگی بود که از حکمرانان قدیمی گیلان به شمار می رفت. بعد از وی صادق خان اکبر محتشم الملک که به وی لقب سردادر معتمد را داده بود این باغ را خرید و پس از آن باغ به نام باغ محتشم شهرت گرفت.

برج ساعت

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 
جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

 

 

بوستان مفاخر رشت

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

در قدیم به این مکان باغ سالار، باغ بذر و پارک چمارسرا گفته می‌شد و در سال 1326 توسط جنگل بانی تاسیس شده است. دلیل نامگذاری این پارک به نام بوستان مشاهیر این است که هرکدام از پیاده‌روها و خیابان‌های آن را به نام مشاهیر شهر رشت و استان گیلان نامگذاری کرده‌اند. این بوستان دارای درختان بسیار قدیمی و پوشش گیاهی بسیار متنوع است و در مسیر میدان رازی، 200 تا 300 متر مانده به میدان یخسازی در کوچه های سمت چپ این مسیر واقع شده است.

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

موزه میراث روستایی گیلان

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت  جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

در 18 کیلومتری آزاد راه دشت به قزوین، نرسیده به پلیس راه سراوان رشت؛ شما تابلو چوبی موزه میراث فرهنگی شهر رشت را مشاهده می‌کنید. این موزه می تواند یکی از نماینده‌های تمام قد زندگی سنتی و فرهنگ مردم گیلان باشد. همچنین صنایع دستی و سوغاتی‌های اصلی گیلان را می‌توانید در موزه میراث روستایی گیلان رشت تهیه کنید.

مسجد صفی رشت

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

مسجد صفی که نام دیگر آن، مسجد شهیدیه است و یکی از مساجد تاریخی شهر رشت می‌باشد در بافت قدیمی شهر، در محدوده بازار رشت قرار دارد و با شماره‌ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

بقعه دانای علی در رشت

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

بقعه دانای علی آرامگاه یکی از عرفای نامی شهر رشت می‌باشد و در محله چمار سرای واقع شده است. اگر به دنبال دیدن مکان های مذهبی جذاب و دیدنی هستید این مکان می‌تواند برای شما جالب باشد.

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

باغ محتشم در شهر رشت

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

باغ محتشم که به آن پارک شهر رشت هم می‌گویند یکی از قدیمی ترین پارک‌های رشت است که در خیابان حافظ در جنوب رشت واقع شده و در کنار رودخانه گوهر رود قرار دارد. این پارک دارای پیشینه تاریخی قوی می‌باشد و تاریخ ساخت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد.

موزه گنجینه در رشت

جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت  جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت  جاهای دیدنی شهر باران نقره ایی رشت 

موزه گنجینه رشت بیش از 70 سال قدمت دارد در مرکز شهر رشت و در خیابان طالقانی (بیستون) نزدیک سبزه میدان قرار دارد. این مکان که محل نگهداری گنجینه تاریخی استان گیلان است و بنای مربوط به آن قبلا متعلق به میرزا حسن کسمایی بوده است.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *