سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

 

سابقه و آثار تاریخی هشتپر  ،بنا به نظر دکتر محمدتقی رهنمایی استاد جغرافیای دانشگاه تهران و از صاحب نظران گردشگری کشور، این منطقه بر اساس نوشته‌های یک سیاح آلمانی در قرن هفدهم میلادی یکی از بزرگترین مراکز تجاری گیلان و شاهد جنگ‌های بسیار زیادی بوده‌است.

تا زمان جنگ جهانی دوم بندرگاه و مرکز اولیه شهرستان طوالش در این ساحل قرار داشته‌ است و بخش عمده‌ای از مبادلات تجاری بین سواحل ایران و روسیه از این بندر انجام می‌شد. تلگراف خانه و گمرک خانه آن فعالیت گسترده‌ای داشت. ساختمانهای گمرک آن تا سال ۱۳۳۶ برپا بود و پیرزنی بنام شیرین خانم که همسر یکی از کارکنان گمرک آن بود، دریکی از این ساختمانها زندگی می‌کرد.

بازار کرگانرود مرکز تبادل کالا و امور خدماتی و اجتماعی منطقه از قبیل رسیدگی به اختلافات محلی و خانوادگی، خواستگاری و بستن قراردادهای کشاورزی و استخدام کارگر برای فصل کاشت و خرید دام و بذر و نیازمندیهای دیگر بوده‌است. این بازار زیر نظر زمین داران و خانهای محلی قرار داشته و بیش از ۱۰۰ دکان در آن وجود داشته‌ است. مرحوم حاجی عبدالغنی و حاجی علی اشرف جباری از بازرگانان عمده کرگانرود بودند. بسیاری از مهاجرین تالش شمالی که از دست بلشویکها به ایران فرار کرده بودند، فعالیتهای تجاری خود را در کرگانرود آغاز کردند. دبستان کرگانرود نیز تا سال ۲۹–۱۳۲۸که به هشتپر منتقل شد، دایر بود. بقایای قبرستانی کوچک و قدیمی که با درختان پوشیده شده و در روبروی آن حمام شهر کرگانرود هنوز برجای مانده‌است.

همچنین در بررسی‌های باستان‌شناختی، در ساحل دریا یک کشتی تاریخی شناسایی شده است که به‌نظر می‌رسد به دورهٔ قاجار متعلق است. طول بدنهٔ این کشتی تقربیا ۳۰ متر و عرض آن بین ۱۰ تا ۱۲ متر است. متأسفانه کشتی غرق‌شده شرایط حفاظتی خوبی ندارد و خطراتی مانند تغییرات شدید آب‌ و هوایی، جزر و مد، فرسایش، بریدگی و از هم‌ گسیختگی، کشتی را تهدید می‌کند.

دلایلی که در خصوص جابجایی مرکز تجاری و سیاسی منطقه از این بندر به شهر کنونی هشتپر ذکر می‌کنند، آن است که طی جنگ دوم جهانی، متفقین به منظور رساندن قوای کمکی و تجهیزات نظامی و جنگی به اتحاد جماهیر شوروی سابق با کمک این دولت جاده (انزلی، تالش، آستارا) را ایجاد نمودند و پلی را که رفت‌ و آمد بین دو سوی رودخانه پرآب کرگانرود را آسان می‌نمود، احداث کردند و بندر کرگانرود (مرکز قدیمی منطقه تالش) از این پل و جاده به دور ماند و منزوی گردید. به همین دلیل مردم این بندر به کنار جاده جدید کوچ کرده و شهری را بنا نمودند و چون در محل احداث شهر جدید کاخی با هشت درب بزرگ وجود داشته و از آنجائیکه در زبان تالشی درب را «بًر» می‌گویند، شهر جدید را هشتبر نام نهادند که به مرور زمان و بر اثر تکرار به هشتپر معروف شد و تغییر نام پیدا کرد و در سالهای اخیر این نام نیز عوض شد و آن را «تالش» نامیدند.

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

رودخانه کرگان رود

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

رود کرگانرود بزرگ‌ترین رودخانه شهرستان طوالش است که از کوه‌های تالش میانی سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از وسط شهر تالش در ۶ کیلومتری شرق این شهر و در روستای “قروق” به دریای خزر می‌ریزد.

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 
رودخانه پلنگ ور

رودخانه پلنگ ور از رشته کوه های تالش در ضلع جنوبی دهستان آلیان سرچشمه می گیرد و پس از مشروب نمودن مزارع کشاورزی روستای “سه سار”، از ضلع شمالی روستا خارج می شود.

پارک جنگلی سیاه داران (بام تالش)

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

آدرس: گیلان، هشتپر، در جنوب غربی شهر تالش (هشتپر )، خیابان ساحل دریای هشتپر

پارک جنگلی و سورتمه ریلی سیاهداران در بام تالش واقع شده است و در گذشته به خاطر درختهای عظیم وسر به فلک کشیده بلوط که مانع ورود افراد به داخل جنگل می شد، این منطقه معروف به منطقه ای پوشیده از درختهای سیاه بود، و بعد از اینکه افراد ییلاق نشین در آن ساکن شدند، به “سیا داران” معروف شد .
سورتمه سواری و حیات وحش طبیعی که در این منطقه ایجاد شده، از جاذبه های گردشگری طبیعی این منطقه است .

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 
محوطه باستانی و ییلاقی تول

پس از “آق اولر” و در امتداد جاده خاکی، به چادرهای عشایر کوچ رو می رسیم که به زبان ترکی به آن (پری) می گویند. از یال کوه پایین می آییم و دره ای پهن و پر سنگلاخ پیش رو باز می شود. از آق اولر تا این محل، خانه های نوساز و زمین های کشاورزی به خصوص لوبیا کاری دیده می شود. بعداز چادر عشایر، ییلاقات شروع می شود. این راه بسیار طولانی با جاده ای خاکی و بد است. توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، کاوش های باستان شناسی بسیار مهم در این منطقه انجام گرفته که نتایج آن درگزارشهای استاد محمد ضاخلعتبری در چند جلد منتشر شده است. ییلاقات تول نسبت به سایر روستاهای این مسیر، از امکانات کمتری برخوردار است.

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

 اَسالِم

اَسالِم یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. این شهر با جمعیت ۳۹٬۵۷۵ نفر در بخش اسالم شهرستان طوالش قرار دارد. در دوره‌هایی نیز مرکزیت شهرستان طوالش را داشته‌ است.

ناورود از این شهر می‌گذرد، آن را به دوبخش تقسیم می‌کند و پس از طی چند کیلومتر به دریای خزر می‌ریزد.

صنایع دستی (گلیم و سفال)، فراورده‌های دامی، چوب و کاغذ این ناحیه شهرت فرامنطقه‌ای دارد. در پیرامون این شهر جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد از جمله ساحل و پارک جنگلی گیسوم، مسیر رؤیایی اسالم به خلخال و منزل جلال ال احمد و… اشاره کرد. مردم این ناحیه به زبان تالشی صحبت می‌کنند.

در فاصله 20 کیلومتري جاده اسالم به خلخال و در سمت راست جاده، راه انحرافی جنگلی وجود دارد.این راه توسط شرکت بهره برداری جنگل شفارود و به منظور بهره برداری از جنگل احداث شده است. در ورودی جاده، نگهبانی طرح جنگل شفارود احداث شده و در شبانه روز نگهبان دارد. علت وجود باجه نگهبانی، جلوگیری از خروج غیر مجاز چوب جنگلی است.

در مسیر، چند روستای جنگلی قرار دارد که مهم ترین آنها عبارتند از : “دریابا” ، “خلیام” و “ناو”. این جاده خاکی است و تردد برای ماشین های سواری غیر شاسی بلند مشکل است.

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 
شکردشت

دریاچه سراگاه
شکردشت یکی از زیباترین و بکرترین روستاهای تالش است که با آب و هوای مرطوب و خنک کوهستانی‌اش در روزهای بلند تابستان یکی از بهترین پیشنهادهای سفر است.
این دهکده در 20 کیلومتری تالش قرار دارد و در گذشته پادشاهان برای تفریح و شکار به آن می‌آمده اند. اما امروزه به دلیل کوهستانی بودن و سختی مسیر، کمتر مورد توجه گردشگران قرارمی‌گیرد.

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

گردنه الماس


گردنه زیبای الماس واقع در محور اسالم به خلخال یکی از زیباترین محورهای ارتباطی استان گیلان به اردبیل می باشد. دو طرف جاده مملو از درختان جوان و تنومند است. دامنه های سرسبز و گله های سفید گوسفندی که در دوردستها حرکت میکنند؛ چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک میکند.

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

دریاچه سراگاه

دریاچه سراگاه
این دریاچه در حدود 10 کیلومتری بخش مرکزی شهرستان تالش در روستایی به نام “سراگاه” قرار دارد و آب آن از چشمه‌های اطراف تأمین می‌شود. این دریاچه محل پرورش ماهی نیز می‌باشد.

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

چهل چشمه مراتع 

قیرخ بولاغ (چهل چشمه) در غرب ییلاق کومری “خطبه سرا” و در نزدیکی مرز استان گیلان با اردبیل واقع شده است و جزء ییلاقات “شیرآباد” محسوب میشود.این منطقه دارای چشمه های زیباییست که از دل سنگ خارج شده است. تعداد این چشمه ها در حدود چهل (=قیرخ) عدد است که دلیل نامگذاری این منطقه همین امر می باشد.(بولاغ = چشمه)

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 
دریای گیسوم پارک جنگلی ساحل گیسوم 

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

یکی از نقاط دیدنی استان گیلان و شهرستان تالش پارک جنگلی گیسوم، سواحل زیبای دریای گیسوم و جاده جنگلی منتهی با آن است. مسیری بسیار زیبا و دیدنی که با درختان سر به فلک کشیده و تونل مانند، حیرت هر بیننده ای را بر می انگیزد. ساحل گیسوم نیز با مکانهایی برای شنا و همچنین وجود پلاژهای مناسب، به محلی جذاب برای گردشگران تبدیل شده و همه ساله مسافران زیادی برای استفاده از این طبیعت زیبا رهسپار استان گیلان می شوند.

جاده گيسوم، تونلي جنگلي را با نسيم خنک کوهستان هاي تالش در هم آميخته تا تن و جان هر رهگذري را آرامش ببخشد و روحش را آسايش دهد. گيسوم جايي است که جنگل و دريا به هم مي رسند و سحر طبيعت به اوج خود مي رسد. گیسوم یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی شهر تالش است.وجود گيسوم باعث شده است که روستاي گتگسر در کنار آن به يک روستاي مهمان پذير با خانه هاي ويلايي تبديل شود و اهالي به خاطر حضور بيش از حد مسافران، خانه‌هاي خود را تبديل به سوئيت هاي مهمان‌پذير کنند.

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 
مراتع ییلاقی و دریاچه نئورمراتع ییلاقی و دریاچه نئور

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

دریاچه نئور که در مسیر اردبیل به خلخال قرار گرفته، با انبوهی از زیبایی‌ها و ذخایر زیستی یکی از بهترین مقاصد گردشگری وطبیعت گردی برای ماه‌های گرم سال و به ویژه فصل تابستان است.

دریاچه نِئور دریاچه‌ای بین شهر اردبیل و شهر خلخال در مرز بین استان گیلان و استان اردبیل قرار گرفته است. این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب‌شرقی اردبیل به‌ طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط ۵ متر است.

دسترسی به این دریاچه از سه مسیر ذیل امکان‌پذیر است:

هشت پر (طالش)، ریگ، کیش دیبی، شیله، مریان، قلعه جوق، حفظ آباد و عباس آباد.
خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، حفظ آباد و عباس آباد.
اردبیل، هیر، شبلو و عباس آباد

تالاب جوکندان منطقه لیسارتالاب جوکندان منطقه لیسار

 

دهستان ساحلی “جوکندان” با ۲۴ روستا، بزرگترین دهستان شهرستان طوالش می‌باشد. از سمت شمال در ۵کیلومتری شهر لیسار و از جنوب در ۵ کیلومتری شهر تالش (هشتپر) قرار دارد و از سمت شرق به دریای خزر از غرب به رشگاجی و اردبیل متصل است.

تالاب جوکندان بخشی از منطقه حفاظت شده لیسار محسوب می‌شود. این تالاب جزء تالاب‌های دریایی ساحلی است و یکی از تالاب‌های نادر در استان گیلان محسوب می‌شود. در کنار این تالاب چشم‌اندازهای زیبایی همچون جنگل‌های جلگه‌ای هیرکانی و جنگل‌های کوهستانی هیرکانی را می‌توان مشاهده کرد. مساحت این تالاب ۲۳۸ هکتار است و در ۷ کیلومتری شمال شهر تالش واقع شده است.

آبشار حویق 

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

شهر حویق در 40 كیلومتری شمال شهر تالش واقع شده و این شهر تازه تاسیس از تركیب دو دهستان “حویق” و “چوبر” تشكیل شده است. شهری که با فاصله چند كیلومتری می‌توان از اراضی ساحلی كنار دریا به اراضی جنگلی در ارتفاعات پایكوهی رسید و با قرارگیری در این ارتفاعات به راحتی می توان دریای زیبای خزر را مشاهده کرد.

اما در فاصله کمتر از 10 کیلومتری این شهر ساحلی آبشاری بسیار زیبا بنام آبشار زمرد به ارتفاع 20 متر، روح و جان گردشگران را می نوازد.

آبشار زمرد تقریباً در فاصله 10 کیلومتری شهر حویق و در روستائی به همین نام واقع شده است. روستائی کوچک با مردمانی بزرگ و ستودنی با 11 خانوار که شغل همه آنها کشاورزی است.

مراتع ییلاقی خطبه سرا

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

روستای خطبه سرا در 25 کیلومتری تالش به طرف آستارا قرار دارد. بلندترین قله تالش بنام قله باغرو است که در روستای خطبه سرا قرار دارد. ارتفاع قله باغرو از سطح دریا 3197 است. نامهای دیگر این قله “بغرو” و “بکرو” و “پیر باقر” است . در دامنه ی غربی آن دریاچه نئور قرار دارد و دامنه ی شرقی آن مراتع و دارای چشمه های جوشان و بهشت دامداران در فصل تابستان می باشد. از جمله مناطق دیدنی خطبه سرا، ییلاقات آن می باشد و چشمه ی انا بولاغی یا چشمه ی مادر، یکی از شگفتیهای آفرینش است که از دل کوه باغرو بر می آید.

غار سوباتان

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

روستای ییلاقی سوباتان در غرب دره لیسار در 36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش و 17 کیلومتری جنوب دریاچه نئور در استان اردبیل در ارتفاع 1900-1970 متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا دارای جمعیت کمی می‌باشد و ساکنان آن در اواخر تیر ماه در روستاهایی چون “قلعه‌بین” اقامت می‌کنند و در اواخر شهریور ماه به خانه‌های خود بازمی‌گردند. سوباتان در ظاهر به اسامی ترکی شباهت دارد اما این نام از ریشه تالشی سووتن به معنای محل رویش گلپر است.

این غار در ضلع شمال شرقی منطقه بکر و سرسبز سوباتان واقع شده است که به نام گنج‌خانه نیز معروف است. مردم منطقه از قدیم معتقدند در درون این غار گنج عظیمی نهفته است و از طرفی به دلیل این که این غار طلسم و جادو دارد، تاکنون کسی نتوانسته وارد غار شود و راز غار را کشف نماید. بنابراین اطلاع دقیقی از طول و ارتفاع داخل غار وجود ندارد.

نطقه زیبای آق اولر

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

این روستای کوهستانی و ییلاقی در 35 کیلومتری غرب شهرستان تالش و در میان دره هایی که توسط کوه های سر به فلک کشیده محصور است، قرار دارد.

اگر شما تمایل داشته باشید که به آق اولر سفر کنید، پس از طی کردن خیابانهای تالش در منتهی الیه شمال شهر و عبور از روی پلی که بر روی رودخانه گرگان رود احداث شده، بعد از گردش به سمت چپ و در جهت غرب و پس از عبور از روستاهای هره دشت، نال بند، بالده کری، ماشین خانه، کیش دبی، تنگاب، نولبلاغ، کبلامک، شیله وشت، سینه هونی، کله ور، و مریان، به روستای آق اولر می رسید . این مسیر تماماٌ آسفالت است و مانند تمام جاده های کوهستانی، پر پیچ و خم و سر بالایی است که گاه این سر بالایی ها به سراشیبی نسبتاٌ تندی تبدیل می شود و در مسیر راه عموماٌ کرکان رود در سمت چپ جاده قرار دارد و با عبور خود که در بستر دره های پر پیچ و خم کوه های تالش است به زیبایی و لطافت ذاتی طبیعت شمال جلوه ای بدیع داده و با سرو صدا و کف آلود به سمت دریای کاسپین ( خزر ) در حرکت است. این رودخانه دائمی همیشه مشتاقان طبیعت را به سوی خود جلب کرده است. جنگلهای هیرکانی با درختان برگ ریز از دیگر جاذبه های طبیعی منطقه آق اولر است . این جنگلها در ایام بهار و تابستان سبز و در پاییز مانند یک تابلوی نقاشی رنگارنگ است و بادهای پاییزی وقتی به وزش در می آید، برگهای سرخ و زرد و قهوه ای این درختان را در هوا به رقص در می آورد و سیمای زیبای طبیعت تالش را مانند هنرمندی چیره دست تزیین می کند.

روستای نومندان

سابقه و آثار تاریخی هشتپر 

نومندان، روستایی از توابع بخش کرگان رود شهرستان طوالش در دهستان “لیسار” در استان گیلان است. نام این روستا در تالشی به معنای تازه آباد می‌باشد. اهالی روستا در گذشته‌ای دور از بالا دست به کوهپایه کوچ کرده‌اند. این روستا دارای دو قسمت است. قسمت جنوبی آن نومندان و قسمت شمالی که قدیمی تر است، پشکش نامیده می‌شود. این روستا از لحاظ بکر بودن آداب و رسوم دارای جایگاه ویژه می‌باشد.

سواحل قروقروستای قروق

نام‌های قدیمی کرگری بازار (بازار کرگانرود)

قروق یکی از روستاهای معروف شهرستان طوالش در استان گیلان در شمال کشور ایران است.روستای قروق در فاصله حدود هفت کیلومتری شرق شهر تالش و در کنار دلتای شمالی رودخانه کرگانرود، که پس از عبور از شهر تالش (هشتپر) به دریای خزر می‌ریزد، قرار دارد. روستا از جنوب با مرز طبیعی کرگانرود و از شرق با مرز طبیعی دریای خزر محصور شده است و در شمال آن شالیزارهای گسترده‌ای قرار دارند که این روستا را از روستای “جماکوه” تفکیک می‌کند. در غرب نیز پس از گذر از “سید نیکی” به شهر تالش (هشتپر) می‌رسیم.

از دیدگاه مختصات جغرافیایی این روستا در عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۵۰ دقیقه و طول جغرافیایی ۴۸درجه و ۵۸ دقیقه شرق نصف النهار مبدأ واقع شده‌است.
روش دسترسی

(جاده انزلی، تالش، آستارا)، مسیری بین‌المللی و شناخته شده برای تمامی کسانی است که به شمال و شمال غرب کشور سفر می‌کنند. در این مسیر از شهر تالش و کمربندی شهر، جاده‌ای در امتداد شمالی رودخانه کرگانرود احداث شده‌ است که پس از طی ۵ کیلومتر به روستای قروق ختم می‌شود. به عبارت دیگر برای رسیدن به روستای قروق، باید از سه راه “سید نیکی” که در قسمت شمالی پل رودخانه کرگانرود قرار دارد، در امتداد جریان رودخانه به سمت دریای خزر حرکت نمود تا پس از عبور از روستاهای “سید نیکی”، “رهنمامحله” و “اسپیدور” به روستای ساحلی قروق رسید.

فیل داشی (سنگ فیل): در مراتع دامنه کوه سنگر منظره‌ای بسیار زیبایی از یک سنگ فرسایش یافته به شکل سر فیل وجود دارد که فیل‌داشی یا سنگ‌فیل نام دارد. جنس این سنگ از آندزیت است که تحت تاثیر عوامل هوازدگی به شکل سر فیل در آمده است. این سنگ در کنار راه ارتباطی روستای “حور” به ایستگاه کوه سنگر قرار گرفته است. فیل داشی و بطور کلی منطقه کوه سنگر به لحاظ تاریخی و باستان شناسی هم دارای اهمیت می باشد که نیازمند تحقیقات بیشتر باستان شناسی در این منطقه می باشد٫

کوه سنگر:

کوه سنگر با ارتفاعی در حدود ۲۱۲۰ متر از سطح دریا مرتفع‌ترین کوه در منطقه ویلکیج و جنگل های فندقلو است که در بالادست روستای “حور” و “سقزچی” قرار گرفته است. کوه سنگر از موقعیتی استثنایی در منطقه جنگل‌های فندقلو برخوردار می‌باشد چرا که انتهایی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه جنگل‌های فندق‌لو به شمار می‌رود و به لحاظ گردشگری و دامپروری دارای اهمیت ویژه‌ای است. کوه سنگر سکونتگاه مردمان سخت کوش و مهمان نواز تالشی(که در این منطقه به نام گالش شناخته می شوند.) است. موقعیت استثنایی و ارتفاع زیاد کوه سنگر باعث شده که قله آن بهترین نقطه برای احداث ایستگاه رادیو تلویزیونی باشد در یک روز صاف و آفتابی از فراز قله این کوه می‌توان مناظرهای بی‌نظیری از کوه‌های تالش، دریایی از ابر، صخره‌ها و دره‌های پوشیده از جنگل‌های استان گیلان و جنگل فندقلوی استان اردبیل، کوه سبلان، سد‌سقزچی اردبیل و دورنمائی از دریای خزر را مشاهده‌ کرد.

دره و صخره گوملی‌ جیه:

دره زیبا و شگفت انگیز گوملی جیه حاصل عملکرد یکی از شاخه های فرعی گسل نئور می باشد. این دره عمیق و پرتگاه ایجاد شده به خوبی قدرت عملکرد گسل نئور را نشان می دهد. دره قوملی‌گون‌ای در سمت راست ایستگاه رادیو تلویزونی کوه سنگر قرار گرفته است و راه دسترسی به لمیر در این دره قرار گرفته است. این دره را می توان نقطه ابتدایی رودخانه دائمی لمیر دانست.

مجموعه آبشار های مسکین:

بعد از سه ساعت پیاده از سمت کوه سنگر به روستاهای “مسکین” و “گرو” با مردمانی سخت کوش و مهمان نواز می رسیم. در این منطقه ما شاهد آبشار ها و پرتگاه های زیبای متعددی هستیم که در اثر عملکرد گسل های منطقه ایجاد گردیده اند که در اینجا فقط تعداد اندکی از آنها را معرفی می کنیم که به دلیل بکر بودن منطقه به طور رسمی نام گذاری نشده اند. در اینجا ما بطور کلی همه این آبشار ها را به نام مجموعه آبشار های مسکین معرفی می کنیم.

آبشار اول: این آبشار نرسیده به روستای مسکین قرار گرفته که ارتفاع آن در حدود۴ متر از سطح آب و از بستر رودخانه ۵/۵ متر می باشد و برای شنا بخصوص در فصول گرم سال بسیار مناسب می باشد.

آبشار دوم: این آبشار نرسیده به روستای مسکین و در مسیر حرکت بعد از آبشار اول قرار گرفته که ارتفاع آن در حدود۴۰ متر می باشد.

آبشارسوم: این آبشار که از نظر حجم آب نسبت به دو آبشار قبلی کمتر است و کمی پایین تر از روستای مسکین قرار گرفته است که ارتفاع آن در حدود ۱۵ متر می باشد. در این آبشار شگفت انگیر قرار گیری لایه های شیلی سیاه رنگ را می بینیم که زیبایی این آبشار را دو چندان کرده است.

آبشار لمیر:

آبشار لمیر را به جرأت می توان یکی از زیبا ترین و مرتفعترین آبشار های ایران نام برد که از نگاه تیز بین گردشگران دور مانده است. این آبشار در پایین دست روستای مسکین و بالا دست روستای “درزه کری” قرار گرفته است که متشکل از سه آبشار پله مانند است. ارتفاع آبشار اصلی ۷۵ متر، آبشار بالا دست ۱۴ متر و آبشار پایین نیز در حدود ۱۶ متر است. قسمت عمده ارتفاع آبشار را لایه های شیلی سیاه رنگ تشکیل داده است که به همراه پوشش گیاهی وجنگلی منطقه جلوه خاصی به آبشار داده است. بطوریکه آدمی را محو تماشای خود می کند.

رودخانه لمیر:

این رودخانه از دامنه کوه سنگر و کوههای دیگر منطقه سرچشمه می گیرد و پس از عبور از مسیر های پر پیچ خم خود را به دریای زیبای خزر می رساند. این رودخانه دائمی بوده و حتی در سال های کم آبی نیز دارای آب کافی برای ساکنان منطقه می باشد. این رود خانه در سالیان گذشته چندین بار طغیان کرده است و آثار وقوع سیلاب های مهیب به راحتی در اطراف رودخانه قابل مشاهده می باشد، طوری که توانسته سنگ های چندین تنی را با خود حمل نماید و در قسمت های پائین دست رود خانه قرار دهد. بعضی از این سنگ های غول پیکر دارای گرد شدگی خوبی نیز هستند که حاکی از طی مسافت زیاد توسط رودخانه می باشد. این رودخانه در مسیر حرکت خود سنگ بستر را نیز فرسایش داده و باعث ایجاد استخر های طبیعی با عمق زیاد گردیده است.

منطقه لمیر و بطور کلی کوههای تالش مجموعه ارزشمندی از میراث های زمین شناسی را در خود جای داده اند که هریک در نوع خود بی نظیرند ولی متأسفانه بخوبی برای گردشگران معرفی نشده اند. کوههای تالش و بخصوص منطقه مورد مطالعه ناشناخته های زیادی چه به لحاظ زمین شناسی و چه به لحاظ زمین گردشگری در خود جای داده که نیازمند تحقیقات بیشتر است. در منطقه مورد مطالعه عملکرد فرآیند های تکتونیکی و سایر فرآیند های زمین شناسی باعث ایجاد پدیده های زیبای ژئوتوریسمی همچون آبشار ها، دره ها، چشمه ها، رودخانه ها، اشکال فرسایشی و… شده است که همه آنها را نمی توان در قالب متن یا تصویر یک بعدی بطور شایسته توصیف نمود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *