سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت) : هنگامی که سخن از شانزلیزه میباشد تصاویری که در ذهن ما تجسم می یابد خیابانی پر‌از درخت و فروشگاه ها و دکان های شیک و رنگارنگ و رفت و آمد شبانه روزی عموم در‌این خیابان میباشد.تک تک آن‌ها که به پاریس مسافرت می نمایندقطعاسری به شانزلیزه می‌زنند تا لذت قدم زدن در یک کدام ازمشهور ترین و زیباترین خیابان های عالم را از دست ندهد.
میدان شهرداری رشت و خیابان های منتهی به‌این میدان،خصوصیت های شانزلیزه در پاریس را با مقیاس کوچک تر در کشور‌ایران دارااست.خیابان های سنگ فرش گردیده برای رفت و آمد عابران،کافه تراس ها،مغازه های رنگارنگ،درختانی که به زیبایی کل این خیابان ها را پوشانده اند.
سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت)

سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت)

 

موسیقی وتئاتر خیابانی یکی از دیگر از خصوصیت های شاخص و متمایز میدان شهرداری میباشد که بی وقفه در‌این میدان در حال شنیده شدن میباشد.زمانی وارد میدان می‌شوید تجمع های خطی و دایره ای صورت در جای‌جای آن برای شنیدن موسیقی یا این که دیدن تئاتر خیابانی صورت گرفته میباشد .

سینما های سپید رود و میرزا کوچک خان به ازدحام جمعیت و زیبایی میدان شهرداری می‌افزاید و فضایی جذاب از منتظران گیشه ها و فیلم های در حال نمایش را به زیبایی های این میدان اضافه می نماید.
کاخ شهرداری رشت کاخ پست تلگراف کتابخانه با معماری نئوکلاسیک خویش در‌این میدان عرض اندام می نمایند و انگیزه پر اسم و رسم شدن این میدان به خیال و خاطر این مجموعه کاخ هاست که در فهرست اثر ها ملی به جا مانده فرهنگی به تصویب رسیده اند.

سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت)

سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت)

 

مجسمه میرزا کوچک خان که نشانه آزادگی و ایستادگی گیلانی هاست یک کدام از مهمترین عناصر این میدان به شمارمی رود و طول بلند مجسمه میرزا کوچک خان که سوار بر اسب میباشد به شکوه این مجسمه افزوده میباشد.به غیر از مجسمه میرزا کچک خان،مجسمه مردم معمولی که سرگرم کار روزمره می‌باشند و تندیس های هنری جذابیت این میدان را دوچندان نموده است.

کتابخانه ملی رشت او‌لین کتابخانه ملی کشور‌ایران میباشد که جنب کاخ شهرداری واقع شد‌ه‌است و فعلا 150 هزار تیتر کتاب چاپی و 1750 تیتر کتاب خطی را میزبانی می نماید که میتوانید در میان ساعت 8 تا 18 بعد از ظهر از این کتابخانه ی تاریخی بازدید نمائید.

سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت)

سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت)

 

جمعیت کبوتر های میدان شهرداری به اندازه ای زیاد میباشد که انگار 3 دانگ این میدان به اسم شان خورده و مهال میباشد که هر عابر، مسافر و یا این که توریسم که پا به میدان شهرداری میگذارد سری به کبوترها نزند،عکسی نگیرد و یا این که دانه ای برای شان نریزد.فراز و فرود کبوتر ها، اجتماع تماشگر را به وجد می‌آورد خردسال ها به سمت شان میدوند البته کبوتر ها جدی نمی گیرند، بلند می‌شوند و دو متر آن طرف تر می نشینند و درگیر دانه میل کردن میشوند.

سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت)

سفر به شانزلیزه ی کشور‌ایران (شهرداری رشت)

 

مرکز هر ساعت ساختمان بلند ساعت میدان شهرداری نوای دلنشینی را طنین انداز می نماید و با نت های آهسته و بی حرف خویش به عابران یاد‌آوری می نماید که مجال در گذر میباشد و آدمی به آسودگی ،گذر قدمت خویش را به تماشا نشسته میباشد.مرکز ساعت در میدان شهرداری حاضر باشید تا برهان این صحبت را با پوست و گوشت و استخوان لمس نمائید.

میدان شهرداری به طور تقریباً 93 سال میباشد که محل اجتماع عموم رشت برای برگزاری پای کوبی ها،آیین ها وتئاترها بوده و اکثری از حادثه های تاریخی استان گیلان در‌این میدان به وقوع پیوسته میباشد.
شما با بازدید از میدان شهرداری رشت تاریخ،زیبایی،هنر،فرهنگ وتمدن وطبیعت را به نظاره خواهید دید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *