تالاب بین المللی استیل آستارا

 

 

پیشینه

معرفی کامل دریاچه بین المللی استیل آستارا اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت تقرب به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای گوشه ها-کناره ها دوچندان می‌شود. ضلع‌غربی تالاب، پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از عقیده گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم تلقی می‌شود.

تالاب استیل ۱۳۸ هکتار گستره دارد و از مکان‌های گردشگرپذیر استان گیلان است. این تالاب یکی از مهمترین قطب‌های توریسم در شهر آستارا است که افزون بر کارکردهای زیستی و طبیعی از جنبه‌های اقتصادی- اجتماعی نیز بسیار مهم است. قرار دریافت این تالاب در بین جاده و کوه اسپینه و همسایگی با هتل بین‌المللی از جاذبه‌های توریستی ایالت گیلان است و سالانه تالاب استیل پذیرای هزاران پرنده مهاجر و جوجه‌آوری این پرندگان در این تالاب است.

 

دریاچه بین المللی استیل آستارا

از سال ۱۳۸۴ تالاب استیل به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه توریسم ایالت گیلان شناخته شده‌ است

 

گونه‌های جانوری و گیاهی

از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری همانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه طیور کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه کوچ می‌کنند که مهم‌ترین آن چینگیر نوک‌سرخ است.

وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌های تالاب استیل آستارا این است که درختان این تالاب به دلیل اینکه ریشه آن‌ها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جابه‌جا می‌شوند و حرکت می‌کنند. به همین علت، تالاب استیل به تالاب درختان شناور هم سرشناس است. گفتنی است در زبان تالشی، به این تالاب هستل به معنای آبگیر می‌گویند.

 

معرفی کامل دریاچه بین المللی استیل آستارا

 

چالش‌های زیست‌بومی

از سال ۱۳۸۴ تالاب استیل به عنوان یکی از پنج ناحیه مثال توریسم فرمانروایی گیلان شناخته شده است؛ ولی معضل تالاب استیل مانند بسیاری دیگر از تالاب‌های موجود در درون ایالت گیلان و ایران به مانند تالاب انزلی و تالاب کیاکلایه کم‌آبی می‌باشد که درباره تالاب استیل بهره‌گیری بی‌رویه از آب این زیستگاه طبیعی برای آبیاری شالیزارهای ناحیه آستارا سخت مهم و بنیادی به‌شمار می‌رود.

در پاییز ۱۳۹۳ اداره همه حفاظت پیرامون زیست فرمانروایی گیلان اعلام کردکه: بارش بی‌سابقه باران، وسعت تالاب استیل را به مساحت واقعی سه دههٔ گذشته رسانید.

 

تالاب استیل ؛ دریاچه متحرک ایران

تالاب های موجود در شمال ایران به انگیزه اینکه با چشم انداز های سر سبز و قشنگ پوشیده شده اند، از زیبایی دوچندانی نسبت به دیگر تالاب های ایران برخوردار بوده و چشم هر بیننده ای را محو تماشای خود می کنند، تالاب استیل یکی از این تالاب های زیبای شمال کشور بوده که از منظره خیلی زیبایی برخوردار است.

 

دریاچه بین المللی استیل آستارا

اگر می خواهید با تالاب استیل آستارا بیشتر آشنا شوید با بومگردی گیلان در شناسایی این تالاب قشنگ همراه باشید

 

آدرس : فاصله ۷ کیلومتری از شهر آستارا و در تقرب روستای عباس آباد و جاده رشت به آستارا واقع شده است

تالاب استیل کجاست؟

تالاب استیل یکی از تالاب های فرمانروایی گیلان بوده که در فاصله ۷ کیلومتری از شهر آستارا و در نزدیکی روستای عباس آباد و جاده رشت به آستارا واقع شده است.

این تالاب در زبان محلی با نام هستل شناخته می شود و به معنی آبگیر است.

وسعتی در حدود ۱۴۰ هکتار داشته و آب آن از طریق بارش باران تامین می شود؛ همچنین اهالی  منطقه اعتقاد دارند که بخشی از آب این تالاب از طریق چشمه ای در بستر تالاب تامین می شود.

 

نام عجیب تالاب استیل و علت آن

این تالاب به نام تالاب متحرک نیز شناخته شده مایه حیرت همگان شده و سوال های گوناگونی را در خصوص این نام گذاری در ذهن تمام افرادی که این اسم را می شنوند بوجود می آورد.

دلیل نام گذاری این تالاب به چنین نامدار وجود درختان توسکا در داخل تالاب بوده و به دلیل پیمان گیری ریشه آنها در آب همواره در حال جابجایی و تغییر محیط‌ هستند و سبب شده تا این تالاب به این نام شناخته شود.

 

دریاچه بین المللی استیل آستارا

معرفی کامل دریاچه بین المللی استیل آستارا

 

تالاب استیل یکی از تالاب های آب شیرین و همیشگی کشور

دیدنی های تالاب استیل

این تالاب که با نام دریاچه استیل نیز شناخته می شود، یکی از تالاب های آب شیرین و دائمی ایران بوده و از اهمیت بالایی در میان گردشگران و طبیعتگردها برخوردار است.

محیط پیرامون تالاب استیل مملو از جنگل های سرسبز، کوهستان های زیبا و زمین های زراعتی بوده که ترکیب آنها با منظره این مرداب، چشم اندازی قشنگ و منحصر به فردی را بوجود آورده است.

 

 

دریاچه بین المللی استیل آستارا

معرفی کامل دریاچه بین المللی استیل آستارا

 

پرنده نگاری و تماشای طیور مهاجری که بر فراز تالاب استیل در حال پرواز

 

تفریحات تالاب استیل

با سفر به تالاب استیل تفریحات بی نظیری مشابه ماهی گیری، قدم زدن در آرامش حاکم بر محیط، نگریستن زیبایی ها و چشم انداز های کم مانند را می توان تجربه کرد.

همچنین ثبت تصاویر زیبا از چشم اندازهای تالاب یکی دیگر از تفریحاتی بوده که با سفر به تالاب استیل می توان از آن سهم برد.

پرنده نگاری و تماشای پرندگان مهاجری که بر فراز تالاب استیل در حال پرواز هستند یکی دیگر از دیدنی های این تالاب بوده و تفریحی بی همانند به حساب می آید.

این تالاب در سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از پنج ناحیه نمونه گردشگری فرمانروایی گیلان معرفی شده و امروزه به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری و طبیعتگردی در این فرمانروایی شناخته می شود.

 

بهترین زمان سفر به تالاب استیل

اگر می خواهید بهترین چشم انداز ها را در سفر به این تالاب نظاره گر شوید، بهتر است فصل بهار و تابستان را برای این کار گزینش کرده و علاوه بر بهره مندی از سرسبزی و زیبایی های بی همانند از خنکای هوای آن نیز برخوردار شوید.

 

بیشتر بخوانید:

جاهای دیدنی آستارا در گیلان

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *